piątek, 31 października 2014

Dlaczego Ty ciągle czytasz?

Takie pytanie padło ostatnio na jednej z imprez rodzinnych. Postanowiłam, że odpowiedź będzie troszkę obszerniejsza niż: "bo chcę".
Książka towarzyszy mi od zawsze. Mam ją przy sobie każdego dnia, o każdej porze, w kuchni, w łazience, w pracy i na spotkaniach towarzyskich.
Powszechnie wiadomo, że czytanie owszem, inteligencji nie dodaje,bo z nią się rodzimy i możemy ją tylko odpowiednio kształtować.
Jeśli jesteś tumanem z urodzenia, to i studia i książki nic Ci nie pomogą, a jak jesteś bystry, ale np. leniwy, to i po zawodówce dasz sobie w życiu radę.
Dzięki czytaniu natomiast rozwijasz słownictwo, dowiadujesz się różnych rzeczy, zmieniasz punkt widzenia różnych spraw, a czasami przenosisz się do innego świata - świata książki. W tym świecie nikt cię nie skrzywdzi, nie napluje Ci w twarz za inne poglądy, t nie będzie Cię oceniał. Osobiście bardzo cenię sobie chwile sam na sam z książką. Czasami towarzystwa dotrzymuje mi kubek gorącej herbaty i ciepły koc.
Czytając, utrwala się poprawna pisownia, a sami czytający są lepszymi rozmówcami. Dla mnie książki są całym życiem, rozrywką i pracą.
Czytanie poszerza światopogląd, rozwija wyobraźnię, wzmacnia wrażliwość i wyrabia odpowiednie postawy życiowe.
Potrafię rozmawiać o innych rzeczach, ale zakupy i gotowanie to dla mnie trochę trywialne tematy.



"Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę, mówiła Patricia. Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele. Pomagają też odpędzić różne złe rzeczy – samotność, upiory i tym podobne … Czasem się zastanawiam, jak możecie znieść to wszystko wy, które nie czytacie."
                                       Arturo Pérez-Reverte – "Królowa Południa"

środa, 29 października 2014

Wojciech Cejrowski - Wyspa na Prerii

Autor: Wojciech Cejrowski
Tytuł: Wyspa na Prerii
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: Podróżnicze
Ocena: 5

 
Kolejna z propozycji książek podróżniczych autorstwa Pana Wojciecha Cejrowskiego. Tym razem, z dżungli i indiańskich wiosek przenosimy się na rozległe pola prerii w Arizonie.
Pan Cejrowski jak zawsze dokładnie opisuje czego można się spodziewać wśród kowbojów, jakie zwyczaje mają mieszkańcy i co może nas zaskoczyć na "końcu mapy".
Wbrew pozorom życie na prerii nie jest trudne, wymaga jednak znajomości podstawowych zagrożeń ze strony przyrody i odpowiedniego przygotowania na nie.
Cały czas utrzymuję się w przekonaniu, że pan Wojciech jest "w czepku urodzony", nawet z sytuacji, z pozoru, bez wyjścia, zawsze udaje mu się jakoś wymknąć.
Autor opowiada w książce o swoim domku na prerii, który najpierw dostał w prezencie, potem wygrał w karty, a następnie kupił za symboliczną sumę. Drewniany domek po środku prerii, część Wielkiego Rancha, położony na uboczu to spełnienie marzeń Pana Wojciecha.
Chociaż książka różni się od pozostałych, zawierających szczegółowe sprawozdanie z życia między plemionami Indian, to ma swój urok. Przewracając kartki można niekiedy "poczuć" mocny preriowy wiatr, wszędzie zalegający kurz i  upał, który wraz z końcem dnia ustępuje miejsca chłodnemu powietrzu nocy. Najbardziej zaciekawił mnie wątek listu od ojca. Godzinami myślałam jak dobrze musiał być dopracowany każdy szczegół i jak dobrze Stanisław Cejrowski musiał znać swojego syna... Na dzień dzisiejszy jest to dla mnie nie do pomyślenia.
Książkę czyta się z przyjemnością, zaciekawieniem i wrażeniem, że cały czas jest się w środku rozgrywającej się opowieści.

sobota, 25 października 2014

18. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie - relacja 25/10/2014

Trzeci dzień 18. Targów Książki w Krakowie oficjalnie się zakończył.
Na dzień dobry ok. godziny 11 zastałam dłuuuugą kolejkę do wejścia:


Gdy wreszcie dotarłam do kasy i wzięłam swoje zaproszenie, mogłam rozpocząć zwiedzanie hali EXPO.
Pierwszą osobą jaką udało mi się wypatrzyć był Jacek Cygan - autor tekstów piosenek, poeta, scenarzysta, autor musicalowy, juror i organizator festiwali muzycznych, a także osobowość telewizyjna:




Następnie znowu przyszło mi stać w kolejce, tym razem krótszej, aby podpisać moją "Wyspę na Prerii". Jak pewnie wiecie, tłum pchał się jak za komuny do pana Wojciecha Cejrowskiego. Do upartych świat należy, więc i ten cel udało mi się zrealizować w miarę szybko (w miarę szybko na Targach Książki oznacza ok 30-40 minut)


 


Załatwiłam najważniejsze, więc udałam się (czy raczej przepchałam) na przegląd interesujących mnie stanowisk. Od zawsze i na zawsze w moim sercu i na półce króluje Wydawnictwo Sonia Draga




A na stoisku tyyyyle skarbów!
Uzupełniłam półkę o kilka tytułów (recenzje będą pojawiać się w niedługim czasie, dlatego teraz nic nie powiem:) Gratis do zakupów dostałam dwie pyszne, czekoladowe babeczki.
Jako, że do towarzystwa zabrałam ze sobą syna, nie mogło obyć się bez wizyty w Zielonej Sowie:




Odwiedziliśmy chyba wszystkie stoiska, niektóre po kilka razy, więc ciężko byłoby wrzucać zdjęcia każdego z osobna. Dlatego teraz zmienimy kategorię i przejdziemy do autorów, których mogliśmy spotkać na targach:

Pierwsza Dama - Pani Komorowska

Andrzej Pilipiuk

Agnieszka Stelmaszyk

Beata Pawlikowska

Boris Akunin

Beata Sadowska

Małgorzata Kalicińska

Ojciec Leon Knabit

Tomasz Kołodziejczak

I wielu autorów i osobowości medialnych np. Maria Czubaszek, Katarzyna Grochola i inni, których nie sposób tu wypisać.

Targi opuściłam o godzinie 16.30 z pełnym zestawem książek i potwornym bólem głowy.
Miałam jechać jutro, ale do domu dotarłam z gorączką i katarem do ziemi, więc chyba sobie odpuszczę...



 Kto jeszcze nie brał udziału w tym wydarzeniu ma jutro ostatni dzień do nadrobienia zaległości. Polecam wszystkim!








piątek, 24 października 2014

Theresa Monsour - Mroczny dom

Autor: Theresa Monsour
Tytuł: Mroczny dom
Wydawnictwo: Aurum
Gatunek: Kryminał
Ocena: 2

Długo męczyłam się z tą książką. Czytałam z nadzieją, że może tylko początek jest taki kiczowaty, ale moje nadzieje nikły wraz z kolejną, czytaną stroną.
Nic mnie bardziej nie wkurza, niż książka pisana milionem krótkich zdań, np.:

"Krwawienie ustawało. Ransom wrzuciła papier do toalety. Wstała i spuściła wodę. Otworzyła drzwi kabiny i wyszła. Podeszła do lustra i pochyliła się do przodu. Rana cały czas krwawiła(...). Wyciągnęła kolejny plaster. Rozerwała opakowanie."

Taki styl pisania sprawia, że szlag mnie trafia. Mam ochotę wziąć książkę i schować gdzieś w szafie, zapomnieć o niej i nigdy więcej po nią nie sięgać. Gdzie jakieś zdania złożone?  Same kropki i kropki.
Co do samej akcji - przejadły mi się tak przewidywalne książki. Po pierwszych dwóch rozdziałach już wiedziałam, co będzie w następnych dwóch. Nuda, nuda, nuda.
Cała książka składa się z dwóch głównych wątków. Raz czytamy historię morderców, raz policjantów. Jak zawsze schemat: morderstwo - ściganie - ucieczka - areszt. Jestem bardzo rozczarowana, liczyłam na fajny kryminał na bezsenne noce, a wyszedł średni gniot, przy którym łatwiej było zasnąć...

poniedziałek, 20 października 2014

Zapowiedzi wydawnicze LISTOPAD 2014

Prześledziłam dzisiaj strony różnych wydawnictw (zwłaszcza tych, których książki najczęściej czytam) i chciałam się z Wami podzielić nowościami, które już od listopada wchodzą na rynek książkowy. Jest ich mnóstwo, dlatego wybrałam tylko te, które mnie osobiście zaciekawiły i których recenzje prędzej czy później się tu pojawią:


Charlotte Link - Nieproszony gość
Wydawnictwo: Sonia Draga
PREMIERA 5 listopada 2014
Gatunek: Kryminał
OPIS:
Po śmierci męża życie Rebecki Brandt straciło sens do tego stopnia, że postanawia się z nim rozstać. Jednak niespodziewana wizyta starego przyjaciela w towarzystwie dwojga przypadkowo spotkanych autostopowiczów, Ingi i Mariusa, zmusza Rebeccę do odłożenia starannie zaplanowanego samobójstwa. Młodzi ludzie zdobywają jej sympatię. Rebeca wypożycza im ukochaną łódź męża, by mogli swobodnie pożeglować po Morzu Śródziemnym. Podczas sielankowego rejsu pomiędzy Ingą i Mariusem dochodzi do potwornej kłótni, podczas której Mariusz wypada za burtę. Poszukiwania wszczęte przez nadbrzeżną straż nie przynoszą rezultatu i młody mężczyzna zostaje uznany za zaginionego. Kilka tygodni później Inga przeżywa prawdziwy szok, gdy w gazecie ukazuje się zdjęcie Mariusa w związku z potwornym zabójstwem, dokonanym na terenie Niemiec…



Leif GW Persson - Nos Pinokia
Wydawnictwo: Czarna Owca
PREMIERA 19 listopada 2014
Gatunek: Horror/kryminał
OPIS:
Zła bajka dla dużych dzieci.
Historia czterech mężczyzn, którzy nigdy się nie spotkali i którzy żyli w zupełnie odrębnych światach. Gdy najstarszy z bohaterów zostaje zamordowany, najmłodszy z nich jeszcze się nie narodził.

Evert Backstrom po raz kolejny musi rozwiązać zagadkę, która sięga dalekiej przeszłości. Czy jego nietuzinkowe metody śledcze pozwolą mu wyjaśnić sprawę?
W 2015 roku na kanale FOX premiera serialu "Backstrom", opartego na powieściach Leifa GW Perssona: Linda, Ten, który walczył ze smokiem i Nos Pinokia!



Richard Paul Evans - List
Wydawnictwo: Znak
PREMIERA 3 listopada 2014
Gatunek: Literatura piękna
OPIS:

MaryAnne i David przeszli razem niejedno, ale wciąż łączy ich szczere i trwałe uczucie. Małżonkowie mieszkają w urokliwej rezydencji, otoczeni gronem serdecznych przyjaciół. Los jednak wystawia ich na wielką próbę - umiera ich trzyletnia córeczka. Po tym przeżyciu David zaczyna uciekać przed emocjami w pracę. Chociaż jego miłość do MaryAnne jest głęboka, mężczyzna przez lata nie widzi swoich błędów - dopiero wyjazd ukochanej i pozostawiony przez nią list otworzą mu oczy i popchną go do wielkich zmian w życiu. Czy MaryAnne i David odnajdą drogę powrotną do wspólnego szczęścia? Czy Davidowi uda się pogodzić z przeszłością? Czy pomagając innym, mężczyzna zdoła pomóc także sobie?
List Richarda Paula Evansa to inspirująca historia o nieprzemijającej sile miłości, która wzruszyła miliony czytelników. Opowieść przenosi nas w pełne kontrastów lata trzydzieste ubiegłego wieku, czas wystawnych przyjęć i początków big-bandów, a zarazem upadku wielkich fortun i dotkliwej nędzy.

Przemek Kossakowski - Na granicy zmysłów
Wydawnictwo: Otwarte
PREMIERA 19 listopada 2014
Gatunek: Literatura współczesna
OPIS:
Zakopywano go w grobie, obkładano wnętrznościami barana, podcinano mu język, wmawiano choroby i nieślubne dzieci. Rzucano na niego klątwy i odprawiano egzorcyzmy nad jego autem.
Kossakowski dotarł do granicy zmysłów. Teraz zabiera nas w podróż w głąb swojego ciała i umysłu poddawanych szaleństwu znachorów z Ukrainy, Rosji, Bałkanów i Polski. Tego nie mogła uchwycić telewizyjna kamera.
To książka, która uświadamia, jak mało wiemy o świecie.




Stephen King - Przebudzenie
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
PREMIERA 11 listopada 2014
Gatunek: Horror
OPIS:
 Mroczna, elektryzująca powieść o tym, co może istnieć po drugiej stronie życia...
W niedużej miejscowości w Nowej Anglii, ponad pół wieku temu, na małego chłopca bawiącego się żołnierzykami pada cień. Jamie Morton podnosi głowę i widzi intrygującego mężczyznę, jak się okazuje, nowego pastora. Charles Jacobs wraz ze swoją piękną żoną odmieni miejscowy kościół. Mężczyźni i chłopcy skrycie podkochują się w pani Jacobs; kobiety i dziewczęta - w tym także matka Jamie'go i jego ukochana siostra Claire - tym samym uczuciem darzą wielebnego Jacobsa. Jednak kiedy rodzinę Jacobsów spotyka tragedia, a charyzmatyczny kaznodzieja wyklina Boga i szydzi z wiary, zostaje wygnany przez zszokowanych parafian.
Jamie ma własne demony. Od wielu lat gra na gitarze w zespołach na terenie całego kraju i wiedzie tułaczy żywot rock-and-rollowego muzyka, uciekając od rodzinnej tragedii. Po trzydziestce - uzależniony od heroiny, pozostawiony na pastwę losu, zdesperowany - Jamie ponownie spotyka Charlesa Jacobsa, co ma głębokie konsekwencje dla nich obu. Ich więź przeradza się w pakt, o jakim nawet diabłu się nie śniło, a Jamie odkrywa, że słowo "przebudzenie" ma wiele znaczeń.
Ta bogata, niepokojąca powieść prowadzi czytelnika przez pięć dekad do najbardziej przerażającego zakończenia, jakie kiedykolwiek wyszło spod pióra Stephena Kinga. To arcydzieło Kinga, nawiązujące do twórczości takich wybitnych amerykańskich pisarzy jak Frank Norris, Nathaniel Hawthorne i Edgar Allan Poe.
"Przebudzenie" to kwintesencja horroru. Przygotujcie się na... najlepsze!
 

Christer Mjaset - Białe kruki
Wydawnictwo: Smak Słowa
PREMIERA 3 listopada 2014
Gatunek: Horror/ Kryminał
OPIS:
Jaka jest różnica między Bogiem a neurochirurgiem? Bóg nie jest neurochirurgiem.
Mathias pełni samotny nocny dyżur, kiedy na izbę przyjęć przywożą pacjenta. Niedoświadczone ręce chirurga drżą. Młody człowiek na noszach doznał poważnych urazów głowy i bez operacji niechybnie umrze. Mathias musi się wykazać, dzięki czemu zapewni sobie jedną z trzech stałych posad na Oddziale Neurochirurgii.
Kiedy delikatnie unosi płytkę kostną, którą wyciął z czaszki mężczyzny, jego ręce przestają drżeć. Wychodząc z sali operacyjnej, czuje się mistrzem świata - aż do następnego ranka, kiedy dowiaduje się, że liczbę posad zredukowano. Troje młodych chirurgów musi walczyć o dwa stanowiska. Troje młodych chirurgów, z których każde ma swojego mentora - mentora z własnymi planami... i gigantyczną samooceną.
Powrót bestsellerowego autora książki "Lekarz, który wiedział za dużo". Mistrz norweskiego thrillera medycznego w wyśmienitej formie!

 To moje typy. A Wy? Macie jakieś książki godne polecenia?

środa, 8 października 2014

Andreas Franz - Myśliwy

Autor: Andreas Franz
Tytuł: Myśliwy
Wydawnictwo: Świat Książki
Gatunek: Kryminał
Ocena: +4

Po raz pierwszy sięgnęłam po cykl kryminałów tego autora i od razu podbił moje serce. Chociaż z niewiedzy zaczęłam od tomu 4 całego cyklu o pani komisarz wydziału kryminalnego komendy miejskiej we Frankfurcie - Julii Durant.
Frankfurt zalewa seria brutalnych morderstw na kobietach. Ofiary zostają mocno okaleczone i żaden schemat jego działania nie wydaje się mieć sensu. Denatki pochodzą z różnych środowisk, są w różnym wieku i prawdopodobnie nigdy się nie spotkały. Żadna z nich nie została zgwałcona, mimo że na pierwszy rzut oka byłoby to prawdopodobne.
Komisarz Julia Durant wraz ze swoim partnerem długo błądzą szukając poprawnego tropu i małymi kroczkami dążą do schwytania sprawcy. Wkrótce okazuje się, że wszystkie ofiary były zodiakalnymi Skorpionami z ascendentem* w Lwie, a miejsca w których znaleziono zwłoki są nieprzypadkowe.
Z biegiem czasu na światło dzienne wychodzą inne fakty. Książka bardzo ciekawa, najbardziej zaskoczyło mnie rozwiązanie zagadki. Podczas czytania rozważałam różne opcje na temat domniemanego zabójcy, ale nie udało mi się go określić dopóki nie przeczytałam odpowiedniego fragmentu. Polecam wszystkim wielbicielom kryminałów i chociaż osobiście nie przepadam za językiem niemieckim (czytanie nazw ulic w książce doprowadzało mnie do szału), to całokształt oceniam bardzo dobrze.


*Ascendent – w astrologii punkt ekliptyki, który wschodzi w określonym momencie i miejscu na Ziemi. Jego położenie uzależnione jest więc od dokładnego czasu i współrzędnych geograficznych danego zdarzenia (np. narodzenia człowieka). Przeciętnie co około dwie godziny nad wschodnim horyzontem pojawia się nowy znak zodiaku, można przyjąć, że co około dwie godziny zmienia się ascendent. Tradycyjne źródła astrologiczne głoszą, że Ascendent jest jednym z najważniejszych i najbardziej "czułych" punktów w horoskopie, który ma wpływ na wygląd człowieka, jego osobowość, pierwsze wrażenie wywierane na innych, sposób w jaki wchodzi w relacje z otoczeniem, a nawet nastrój, jaki panował podczas jego narodzin.

REKLAMA